Barierki dachowe

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

Barierki dachowe są coraz bardziej powszechnie stosowane przy zabezpieczaniu krawędzi dachów magazynów oraz hal przemysłowych w Polsce. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów linowych oraz punktów kotwiczących EN 795, barierki systemowe stanowią jednorazową inwestycję, która nie wymaga ani rocznych przeglądów ani szkolenia użytkowników dachu. Na dodatek, jako środek ochrony zbiorowej (ŚOZ), bezpieczeństwo na dachu nie zależy od podejścia pracownika.

W niniejszym przewodniku przedstawimy Państwu szczegółową analizę odnośnie balustrad ochronnych zabezpieczających krawędź dachu:

Barierki dachowe jako ŚOZ – Podstawa prawna

Jako pasywny system asekuracji, balustrady ochronne pozwalają zabezpieczyć krawędzie dachów bez konieczności działania robotników. Jest to bardzo istotny wątek ponieważ wyklucza decyzję pracownika co do zabezpieczenia się lub nie.  Bezpieczeństwo na dachu nie jest użależniony od podejścia użytkownika.

Należy pamiętać, iż Dyrektywa 89/391/EWG, która określa zasady działania prewencyjnego, nadaje priorytet środków ochrony zbiorowej (ŚOZ) przed środkami ochrony indywidualnej (ŚOI). Przepisy jasno określają, iż, systemy linowe jak i punkty kotwiczące PN EN 795 powinny być wyłącznie stosowane kiedy nie ma możliwości zastosowania środków ochrony zbiorowej takich jak balustrady zabezpieczające krawędź dachu.

Barierki systemowe dachowe VECTACO® są certyfikowane zgodnie z normą europejską PN-EN ISO 14122-3 z grudnia 2007 dotyczącą bezpieczeństwa maszyny – stałe środki dostępu do maszyn – część 3: schody, schody drabinowe i balustrady. Należy zawsze pamiętać, iż w przypadku braku ścianki attykowej lub oporu na krawędzi wyższej niż 10 cm, ww. norma europejska zobowiązuje do stosowania bortnicy.

Zalety stosowania barierki systemowej VECTACO®

  • brak kosztów utrzymania systemu asekuracyjnego. Jednorazowa inwestycja. Usuwanie zagrożenia „raz na zawsze”. Pozwala oszczędzać na kosztach związanych z eksploatacją budynku, które powstają przy użyciu systemów linowych lub punktów asekuracyjnych PN EN 795 (ŚOI).
  • pracodawca ma 100% pewności, iż bezpieczeństwo na dachu nie jest użależniony od podejścia pracownika. Pasywny system asekuracji (ŚOZ).
  • swobodność ruchu na dachu bez ograniczenia liczby pracowników. Firmy obsługujące urządzenia lub wykonujące prace na dachu jak i pracownicy na dachu, nie muszą posiadać dodatkowych uprawnień do pracy na wysokości. Balustrady zabezpieczające krawędź dachu traktują się jako element konstrukcyjny obiektu budowlanego.

W zależności od sposobu zakotwienia, możemy znaleźć następujące rodzaje balustrad ochronnych:

Balustrady wolnostojące

Barierki dachowe wolnostojące to idealne rozwiązanie kiedy nie chcemy ruszać poszycia dachowego. Gumowe podkładki zapewniają całkowitą szczelność dachu. Balustrady wolnostojące VECTACO® można stosować do zabezpieczenia dachów o kącie nachylenia nawet do 15˚. System modułowy gwarantuje bardzo szybki montaż. Plastikowe obciążniki posiadają ergonomiczne rączki pozwalające na łatwe przenoszenie.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o barierkach wolnostojących, zalecamy przeczytać tutaj.

Balustrady ochronne na dach blaszany

Barierki dachowe VECTACO® VBA są przeznaczone do zamocowania na dachach wykonanych z blachy trapezowej. Specjalnie zaprojektowana podstawa aluminiowa zamocuje się z góry do żeber usztywniających. Śrubowanie samowkręcające DBS2 ze stali nierdzewnej A2 wraz z podkładkami uszczelniającymi, gwarantują całkowita szczelność poszycia dachowego. Montaż z góry bezpośrednio do blachy trapezowej jest bardzo szybki. Specjalne urządzenia do montażu śrubowania zapewnia optymalne przewiercenia podstawy balustrady do blachy. Unikamy ryzyka związanego z przewierceniem blachy trapezowej. Barierki dachowe VBA stosują się na dachach o kącie nachylenia nawet do 10°.

Jeśli potrzebujecie Państwo więcej informacji odnośnie barierki dachowej na dach blaszany, zalecamy przeczytać tutaj.

Barierki dachowe mocowane do boku attyki

Barierki systemowe VECTACO® VA-VAD można zamocować bezpośrednio do attyki po zewnętrznej jak i po wewnętrznej stronie. W zależności czy attyka jest ocieplona lub nie, można wybierać odpowiedni element zakotwienia.

Model VA jest przeznaczony do attyk bez okapów oraz bez ocieplenia.

Jeżeli na ścianie attykowej jest okap lub obróbka blacharska albo cienka warstwa izolacyjna, wtedy stosujemy standardowy model VAD z przesunięciem 60mm. W zależności od potrzeby, możemy nawet przesunąć słupek balustrady do wewnątrz budynku aż do 116mm.

Jeżeli występuje gruba warstwa izolacyjna na ściance attykowej, możemy wtedy stosować uchwyt dystansowy /łącznik. Jest on wyprodukowany na wymiar podany przez klienta w zależności od grubości warstwy izolacyjnej.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o balustradach ochronnych mocowanych do boku attyki, zalecamy przeczytać tutaj.

Barierki systemowe mocowane pod obróbką blacharską

Barierki dachowe VECTACO® VZ są przeznaczone do attyki ocieplonej po obu stronach wykończonych obróbką blacharską. W modelu VZ, zakotwienie występuję w górnej części attyki pod obróbką blacharską. Element kotwiczący jest wyprodukowany w różnych długościach w zależności do grubości warstwy izolacyjnej ścianki attykowej. Możemy się zakotwić nawet do attyki stalowej za pomocą śrub samogwintujących. Do specjalnie zaprojektowanego uchwytu można podstawić obróbkę blacharską.

Balustrady ochronne mocowane do górnej części attyki

Barierki systemowe VECTACO® VS zamocują się do górnej podstawy ściany attykowej. Całkowita szczelność attyki zapewnia specjalnie zaprojektowanemu zestawowi membrany, śrub oraz podkładki kauczukowej. Jest to bardzo tanie rozwiązanie, które pozwala szybko zabezpieczyć krawędź dachu.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o barierkach systemowych  mocowanych do górnej części attyki, zalecamy przeczytać tutaj.

Barierki dachowe mocowane do stropu z izolacją

Barierki systemowe VECTACO® VDE są przeznaczone do zamocowania na stropach gdzie jest warstwa izolacyjna jak i tak zwanych „zielonych dachów”. Specjalnie zaprojektowany zestaw aluminiowych uchwytów oraz podkładki z poliamidy zapewniają całkowitą szczelność dachu. Opatentowany element zakotwienia balustrady pozwala unikać powstania mostów termicznych.

Jeśli potrzebujecie Państwo więcej informacji odnośnie balustrady ochronnej mocowanej do stropu z izolacją, zalecamy przeczytać tutaj.

Barierki systemowe na dachach blaszanych izolowanych

Balustrady ochronne na dachach blaszanych izolowanych VECTACO® VBE gwarantują idealną szczelność poszycia dachowego. Łącznik BE przechodzi przez warstwę izolacyjną dachu i stanowi podstawę do zamocowania barierki systemowej VECTACO®. Istnieje nawet mozliwość zainstalowania podkładki z poliamidu oraz wypełnionej rury z pianką, które zapewniają odpowiednią przegrodę termiczną. Uzyskamy w ten sposób bardziej wydajną izolację termiczną dachu. Balustrady ochronne VECTACO® VBE można stosować nawet na dachach o kącie nachylenia do 10°.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o balustradach ochronnych na dachach blaszanych izolowanych, zalecamy przeczytać tutaj.

System do składania balustrady zabezpieczającej krawędź dachu

Do wszystkich naszych modeli balustrad systemowych VECTACO® można zamontować system do składania balustrady. System do składania pozwala zachować estetykę budynku, pochylając się, aby zniknąć z zewnętrznego widoku budynku. Również może być przydatne w miejscach gdzie konieczne jest złożenie balustrady do wykonania poszczególnych czynności. Moduł składany do długości 12 metrów bieżących można złożyć przez jedną osobę, co zapewnia szybkie zabezpieczenie dachu podczas interwencji. System blokowania za pomocą sprężynowego uchwytu umożliwia ustawienie balustrady w 3 pozycjach.

Jeśli chcecie Państwo więcej informacji odnośnie systemu składania naszych barierek dachowych, zalecamy przeczytać tutaj.

Balustrady ochronne do zabezpieczenia świetlików

Zabezpieczenie świetlików za pomocą barierki dachowej VECTACO® to w większości przypadków jedynie certyfikowane rozwiązanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy pamiętać, iż norma PN EN 1263 (siatki bezpieczeństwa) mówi o tym, iż powierzchnia siatki powinna wynosić co najmniej 35 m2 tak aby była ona certyfikowana. Dlatego, stosowanie siatek bezpieczeństwa do zabezpieczenia świetlików lub klap dymowych nie ma oparcie na obowiązujących przepisach. W zależności od rodzaju poszycia dachu oraz sposobie zakotwienia możemy zabezpieczyć świetliki za pomocą odpowiedniego modelu balustrad systemowych VECTACO®.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o naszych barierkach systemowych do zabezpieczenia świetlików, zalecamy przeczytać tutaj.

Barierki dachowe wykonane z aluminium

Balustrady ochronne VECTACO® wykonane są z aluminium . Wykończenie balustrad jest na znakomitym poziomie. Możliwość wykończenia barierki systemowej z aluminium anodowanego, termo-lakierowane jak i dopasowane do dowolnego koloru RAL (na zamówienie).

Termolakierowanie (lakierowanie proszkowe) to proces, który zapewnia odpowiednie zabezpieczenie powłoki balustrad aluminiowych. Producent zaleca tego typu obróbka powierzchniowa kiedy balustrada znajduje się w środowiskach silnie korozyjnych, narażonych na działanie substancji chemicznych, miejscach zanieczyszczonych lub w pobliżu morza.

Końcowe wnioski – barierki dachowe

Barierki dachowe nie wymagają ani rocznych przeglądów ani szkolenia pracowników pracujących na dachu tak jak w przypadku systemów linowych EN 795. Pozwalają w ten sposób oszczędzić bardzo dużo pieniędzy podczas całego okresu eksploatacji obiektu budowlanego. Na dodatek, jako środek ochrony zbiorowej (ŚOZ) bezpieczeństwo na dachu nie zależy od podejścia pracownika. W zależności od dachu, możemy wybierać odpowiedni model balustrad w ofercie VECTACO®.

Jeżeli chcesz czytać aktualne informacje o zabezpieczeniu krawędzi dachu za pomocą barierki dachowej, przeczytaj nasze wpisy na ten temat tutaj. 

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp