Zabezpieczenie krawędzi hal stalowych

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

Zabezpieczenie krawędzi hal stalowych za pomocą systemu RAND PLUS zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas montażu dachów nawet o kącie nachylenia do 60°. Podczas montażu dachów dochodzi do niebezpiecznych sytuacji związanych z upadkiem z wysokości.  Bardzo często nie jest zabezpieczona krawędź. Dzięki systemowi RAND PLUS tworzymy rodzaj „klatki” która zapobiega spadkowi robotników. Jest to system bardzo ekonomiczny w porównaniu z innymi systemami obecnymi na rynku.

Na czym polega zabezpieczenie krawędzi hal stalowych za pomocą RAND PLUS

System RAND PLUS to zabezpieczenie krawędzi hal stalowych. Do belki lub dźwigarów struktury stalowej mocujemy wsporniki stalowe systemu wraz z siatkami bezpieczeństwa. RAND PLUS posiada szeroki wachlarz elementów do zakotwienia dopasowanych do  potrzeb oraz rodzaju struktury przyjmującej. Tworzą one rodzaj „klatki” która zapobiega spadkowi robotników. Jest to rodzaj balustrady z siatkami, którą mocujemy zarówno do filarów jak i do belki (nawet drewnianych) w sposób nieagresywny.

System RAND PLUS składa się z:

 • zakotwienia systemu do konstrukcji utrzymującej: system posiada szeroki wachlarz elementów tak aby pozwolić na jego zakotwienie w zależności od potrzeb oraz rodzaju struktury przyjmującej. System można zakotwić do:
  • belek stalowych lub drewnianych za pomocą pasów bezpieczeństwa
  • elewacji za pomocą kotew stalowych lub dywidag (na przelot)
  • stropu betonowego za pomocą kotew stalowych
 • kasetki regulujące: pozwalają ustawić wsporniki stalowe w różnych pozycjach w zależności od potrzeb na budowie lub w przypadku przesuniętego dachu.
 • wsporniki stalowe do zamocowania siatki bezpieczeństwa
 • siatki bezpieczeństwa o oczkach 100mm. Można doszyć dodatkowo siatki przeciwpyłowe do siatki bezpieczeństwa aby zabezpieczyć również przed spadkiem drobnych przedmiotów.
 • dolny brzeg siatki: zamocujemy go do struktury budynku tak aby unikać powstania szczeliny pomiędzy krawędzią a siatką. Możemy stosować:
  • liny wiążące 15 Kn (minimum co 50 cm)
  • pasy bezpieczeństwa o wysokiej wytrzymałości (50 KN). Ułatwiają oraz przyspieszają one montaż systemu. Na dodatek pozwalają na utrzymanie napięcia siatki podczas użycia systemu.
 

Podstawa prawna – norma europejska PN EN 13374 klasa C

Zabezpieczenie krawędzi hal stalowych – system RAND PLUS został certyfikowany zgodnie z normą europejską EN 13374 jako klasa C. Można zobaczyć wideo poniżej odnośnie przeprowadzonych testów zgodności z normą EN 13374 w jednostce notyfikowanej. Badania wytrzymałości wskazanej w normie do tego typu systemu asekuracyjnego są bardzo wymagające. Dlatego, zalecamy zawsze kupować tego typu systemy certyfikowane przez niezależną jednostkę notyfikowaną. W ten sposób mamy pewność, iż system spełnia wymagania normy.

AIDICO (Hiszpański Instytut Technologii Budowlanej) to jednostka certyfikowana przez Unię Europejską akredytowana na przeprowadzenie badań w zakresie systemów bezpieczeństwa w budownictwie – ENAC 25/C-PR226.

Zalety systemu RAND PLUS z AITANA SAFETY

 • w przeciwieństwie do balustrady metalowej, zabezpieczenie krawędzi hal stalowych za pomocą siatki bezpieczeństwa pozwoli całkowicie zamykać obszar pracy zabezpieczając nie tylko przed upadkiem osób ale również przed upadkiem przedmiotów lub narzędzi,
 • elementy systemu są wykonane ze stali galwanizowanej co zagwarantuje wieloletnie stosowanie na budowie,
 • bardzo prosty montaż (zobacz wideo powyżej),
 • znakomita wielofunkcyjność systemu. Ten sam element zakotwienia może być stosowany zarówno w strukturach stalowych jak i betonowych oraz drewnianych. Wystarczy kupować niedrogi element zakotwienia aby dostosować system do różnych obiektów,
 • ochrona zbiorowa zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i podwyższa wydajność pracy,
 • bardzo tanie rozwiązanie w stosunku do innych systemów asekuracyjnych,
 • certyfikowane zakotwienie za pomocą pasów o wysokiej wytrzymałości pozwala zamocować system bez ingerencji w konstrukcji utrzymującej.

Końcowe wnioski

Zabezpieczenie krawędzi hal stalowych za pomocą systemu RAND PLUS zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas montażu dachów nawet o kącie nachylenia nawet do 60°. Za pomocą wsporników z siatkami bezpieczeństwa tworzymy rodzaj „klatki” która zapobiega spadkowi robotników. Dzięki szerokiemu wachlarzowi zakotwień, możemy stosować system na bardzo różnych obiektach. System jest bardzo ekonomiczny w porównaniu z innymi systemami asekuracyjnymi.

Jeżeli chcesz czytać więcej o siatkach asekuracyjnych EN 1263 jak i o siatkach poza zakresem normy, przeczytaj nasz przewodnik.

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

SYSTEMY POWIĄZANE