Zabezpieczenie mostów oraz wiaduktów

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

Zabezpieczenie mostów oraz wiaduktów zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa nie tylko osób pracujących na wysokości ale również pieszych oraz samochodów, które przejeżdżają pod mostem lub wiaduktem. Jako środek ochrony zbiorowej stanowi najlepsze rozwiązanie do zapobiegania upadków z wysokości. Na dodatek, jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Poniżej przedstawiamy Państwu wszystkie możliwości, które zapewnia system RAND przy zabezpieczeniu mostów oraz wiaduktów.

Na czym polega zabezpieczenie mostów oraz wiaduktów przy systemie RAND

System RAND opiera się na kasetce pozycjonującej zamocowanej do struktury wiaduktu. Kasetka pozycjonująca pozwala ustawić górny wspornik systemu bardzo blisko górnej krawędzi wiaduktu. Tworzymy w ten sposób rodzaj „klatki” która zapobiega spadkowi robotników. System RAND to rodzaj balustrady z siatką, którą możemy zamocować do wiaduktu nawet w sposób nieagresywny. To znaczy bez konieczności wiercenia.

Innowacyjne rozwiązanie na zabezpieczenie mostów oraz wiaduktów składa się z:

 • zakotwienia systemu do konstrukcji utrzymującej: system posiada szeroki wachlarz elementów tak aby pozwolić na jego zakotwienie w zależności od potrzeb oraz rodzaju wiaduktu
  • za pomocą pasów bezpieczeństwa
  • za pomocą kotew stalowych lub dywidag (na przelot)
 • kasetki regulującej: pozwalają ustawić wsporniki stalowe w różnych pozycjach w zależności od wiaduktu. W ten sposób, górny wspornik zawsze znajduje się bardzo blisko krawędzi wiaduktu.
 • wsporników stalowych do zamocowania siatki bezpieczeństwa
 • siatki bezpieczeństwa o oczkach 100mm.Można doszyć dodatkowo siatki przeciwpyłowe do siatki bezpieczeństwa aby zabezpieczyć również przed spadkiem drobnych przedmiotów oraz narzędzi.
 • dolnego brzegu siatki: zamocujemy go do struktury wiaduktu tak aby unikać powstania szczeliny pomiędzy krawędzią wiaduktu a siatką. Możemy stosować:
  • liny wiążące 15 Kn (minimum co 50 cm)
  • pasy bezpieczeństwa o wysokiej wytrzymałości (50 KN). Ułatwiają oraz przyspieszają one montaż systemu. Na dodatek pozwalają na utrzymanie napięcia siatki podczas użycia systemu.

Podstawa prawna – norma europejska PN EN 13374 klasa C

System RAND został certyfikowany zgodnie z normą europejską EN 13374 jako klasa C. Można zobaczyć wideo poniżej dotyczące przeprowadzonych testów zgodności w jednostce notyfikowanej. Badania wytrzymałości wskazanej w normie do tego typu systemu asekuracyjnego są bardzo wymagające. Dlatego, zalecamy zawsze kupować tego typu systemy certyfikowane przez niezależną jednostkę notyfikowaną. W ten sposób mamy pewność, iż dany system spełnia wymagania normy.

 

AIDICO (Hiszpański Instytut Technologii Budowlanej) to jednostka certyfikowana przez Unię Europejską akredytowana na przeprowadzenie badań w zakresie systemów bezpieczeństwa w budownictwie – ENAC 25/C-PR226.

Zalety systemu RAND PLUS do zabezpieczenia wiaduktów

 • w przeciwieństwie do balustrady metalowej, zabezpieczenie krawędzi mostów oraz wiaduktów za pomocą siatki bezpieczeństwa pozwoli całkowicie zamykać obszar pracy zabezpieczając nie tylko przed upadkiem osób ale również przed upadkiem przedmiotów lub narzędzi
 • elementy systemu są wykonane ze stali galwanizowanej co zagwarantuje wieloletnie stosowanie na budowie
 • bardzo prosty montaż
 • znakomita wielofunkcyjność systemu. Ten sam element zakotwienia może być stosowany zarówno w strukturach stalowych jak i betonowych. Wystarczy kupować niedrogi element zakotwienia aby dostosować system do różnych obiektów.
 • ochrona zbiorowa zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i podwyższa wydajność pracy.
 • bardzo tanie rozwiązanie w stosunku do innych systemów asekuracyjnych
 • certyfikowane zakotwienie za pomocą pasów o wysokiej wytrzymałości pozwala zamocować system bez ingerencji w konstrukcji utrzymującej

Końcowe wnioski

Zabezpieczenie mostów oraz wiaduktów za pomocą RAND stanowi najbardziej skuteczne rozwiązanie do zabezpieczenia prac na mostach oraz wiaduktach. Dzięki podwójnej siatce bezpieczeństwa możemy zabezpieczyć zarówno osoby pracujące na wysokości jak i pieszych oraz samochody, które przejeżdżają pod wiaduktem. Na dodatek, system jest bardzo ekonomiczny w porównaniu z innymi systemami asekuracyjnymi. Dzięki szerokiemu wachlarzowi zakotwień, możemy stosować system na bardzo różnych strukturach mostowych oraz wiaduktów.

Jeżeli chcesz czytać więcej o siatkach asekuracyjnych EN 1263 jak i o siatkach poza zakresem normy, przeczytaj nasz przewodnik.

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

SYSTEMY POWIĄZANE