Zabezpieczenie pracowników śmieciarki

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

Zabezpieczenie pracowników śmieciarki za pomocą systemu SAFE-UP zostało nagrodzone jako najlepszy środek ochrony indywidualnej w roku 2019 w Hiszpanii. Jest on przeznaczony do zabezpieczenia przed upadkiem operatorów śmieciarek ładowanych z tyłu podczas kiedy pojazd jest w ruchu. SAFE-UP to jedyne na rynku rozwiązanie, które wyklucza tego typu zagrożenie. Jest to urządzenie certyfikowane zgodnie z Dyrektywą maszynową 2006/42/WE oraz normą europejską PN EN 795 Kl. A.

Jak działa system asekuracyjny SAFE-UP

System do zabezpieczenia pracowników śmieciarki SAFE-UP składa się z pneumatycznego modułu (skrzynka) oraz urządzenia kotwiczącego z kulą. Operatorzy przewożeni na stopniach z tyłu śmieciarki, przed uruchomieniem pojazdu, wkładają łącznik z kulą do pneumatycznego modułu SAFE-UP. Kontakt kuli z włącznikiem wewnątrz modułu spowoduje podniesienie jej o 8 cm. przez kanał, który zapobiega opuszczaniu urządzenia kotwiczącego. W ten sposób użytkownik jest przytrzymywany przez moduł i naprężany w górę tak aby w razie upadku jego stopy nie dosięgały ziemi. Naciśnięcie czerwonego przycisku w module SAFE-UP, powoduje zejście kuli, uwalniając w ten sposób użytkownika systemu.

Panel informacyjny zainstalowany w kabinie śmieciarki dostarcza na bieżąco kierowcy informacje odnośnie sytuacji przewożonych z tyłu użytkowników systemu. Kiedy operator śmieciarki włoży urządzenie kotwiczące kulę do modułu, wyświetla się zielony sygnał w kabinie. Kiedy natomiast, użytkownik zejdzie ze stopnia np. z powodu upadku, do kabiny zostanie przekazany czerwony sygnał i włącza się natychmiast alarm akustyczny.

Dlaczego zabezpieczyć pracowników śmieciarki

Praca operatorów śmieciarki jest szczególnie niebezpieczna. Wykonuje się często w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych (lód, śnieg, deszcz, itp…), co zwiększa zagrożenie upadku lub poślizgnięcie ze stopnia operatora przewożonego z tyłu śmieciarek, kiedy pojazd jest w ruchu. Dodatkową przyczyną wypadków jest brak odpowiedniej komunikacji pomiędzy kierowcą a operatorami przewożonymi z tyłu śmieciarki.

Zalety systemu do zabezpieczenia pracowników śmieciarki SAFE-UP

  • Bieżąca informacja do kierowcy odnośnie sytuacji pracowników przewożonych z tyłu pojazdu
  • Bardzo prosta obsługa systemu asekuracyjnego
  • Urządzenie wytrzymałe w bardzo trudnych warunkach użytkowania: woda, kurz, brud, itp. Większość elementów systemu wykonanych ze stali nierdzewnej AISI-304.
  • Jedyne rozwiązanie na rynku zapewniające bezpieczeństwo operatorom śmieciarek przewożonych z tyłu

Podstawa prawna

System zabezpieczenia pracowników śmieciarki SAFE-UP jest certyfikowany ze znakiem CE jako element bezpieczeństwa zgodnie z Dyrektywą maszynową 2006/42/WE. Urządzenie kotwiczące kula (element łączący system) jest certyfikowane zgodnie z normą PN EN 795: 2012 jako klasa A. Do skompletowania systemu potrzebujemy jedynie, karabińczyka PN EN 362: 2005 oraz szelki bezpieczeństwa certyfikowanej zgodnie z normą PN EN 361: 2002 wyposażonej w przednią klamrę zaczepową.

Końcowe wnioski

Opatentowany system SAFE-UP to unikatowe rozwiązanie w celu zabezpieczenia pracowników śmieciarki przewożonych na stopniach. Zagrożenie upadku ze stopnia kiedy pojazd jest w ruchu stanowi bardzo duże niebezpieczeństwo podczas tego typu pracy. Prosta obsługa SAFE-UP pozwala przeprowadzić normalny tryb pracy gwarantując jednocześnie 100% bezpieczeństwa. Panel informacyjny w kabinie zapewnia bieżącą informację kierowcy odnośnie sytuacji operatorów przewożonych z tyłu śmieciarki.

Jeżeli chcą Państwo poczytać więcej o punktach kotwiczących certyfikowanych zgodnie z normą PN EN 795 , proszę przeczytać nasz przewodnik.

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

SYSTEMY POWIĄZANE