Zabezpieczenie świetlików

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

Zabezpieczenie świetlików za pomocą systemowych balustrad VECTACO® to jedyne certyfikowane rozwiązanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Poniżej przedstawiamy Państwu dlaczego tak kategorycznie wypowiadamy się w ten sposób. Wiele reputowanych firm oferują rozwiązania oparte na normie PN EN 1263 do zabezpieczenia świetlików wbrew temu co jest określone w ww. normie. Przy stosowaniu balustrad VECTACO® mamy pewność iż nasz dach spełnia wymagania obowiązujących przepisów.

Zastosowanie balustrad systemowych do zabezpieczenia świetlików

W zależności od rodzaju poszycia dachu możemy zabezpieczyć świetliki za pomocą odpowiedniego modelu balustrad systemowych VECTACO®. Przy zabezpieczeniu świetlików dachowych stosujemy głównie:

  • wolnostojące balustrady VAP. W przypadku dachów budynków oraz hal przemysłowych o kącie nachylenia do 15˚. Idealne rozwiązanie kiedy nie ma możliwości naruszenia poszycia dachu. Jeżeli chcecie Państwo przeczytać więcej o balustradach wolnostojących, tutaj.
  • balustrady do dachu z blachy VBA. W przypadku dachów blaszanych hal przemysłowych o kącie nachylenia do 10˚. Jeżeli chcecie Państwo przeczytać więcej o balustradach mocowanych na dachach z blachy, tutaj.

Balustrady VECTACO® wykonane są z aluminium. Możliwość wykończenia barierki ochronnej z aluminium anodowanego, termo-lakierowane jak i dopasowane do dowolnego koloru RAL (na zamówienie).

Do montażu balustrad VECTACO® nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia ani specjaliści. Większość klientów wykonuje montaż we własnym zakresie. Pozwala to oszczędzać czas i koszt montażu.

Zalety zabezpieczenia świetlików za pomocą balustrad VECTACO®

  • bardzo szybki montaż. 
  • jedyne certyfikowane rozwiązanie zgodnie z normami europejskimi
  • brak kosztów utrzymania. Jednorazowa inwestycja. Rozwiązanie zagrożenia „raz na zawsze”.
  • swobodność ruchu na dachu bez ograniczenia liczby pracowników
  • całkowita szczelność dachu. W przypadku balustrad wolnostojących, brak poruszenia poszycia dachowego
  • krótki czas realizacji

Podstawa prawna – norma europejska PN EN 14122-3

Zabezpieczenie świetlików za pomocą balustrady systemowe stanowi najbardziej skuteczną metodę do zabezpieczenia świetlików dachowych. Jako pasywny system zabezpieczający przed upadkiem z wysokości zapewniają, iż dach jest zawsze bezpieczny niezależnie od podejścia pracownika.

Należy pamiętać, iż certyfikowanie małych siatek asekuracyjnych jest w tle normy PN EN 1263 niemożliwe. Punkt 5.1 normy PN EN 1263-2 mówi o tym, iż „W przypadku instalowania siatek bezpieczeństwa w układzie S powierzchnia siatki powinna wynosić co najmniej 35 m2. W przypadku siatek prostokątnych długość krótszego boku powinna wynosić co najmniej 5,0 m”. Z drugiej strony, norma EN 1263 dotyczy jedynie „siatek bezpieczeństwa” stosowanych jako tymczasowe zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości głównie podczas budowy. Nie jest to norma która reguluje systemy przeciw upadkowe stosowane na stałe.

Wobec powyższego, należy pamiętać iż nie ma możliwości certyfikowania zabezpieczenia świetlików za pomocą siatki asekuracyjnej PN EN 1263. Należy brać pod uwagę, iż podczas upadku z wysokości, podany w ww. normie minimalny wymiar siatki zabezpieczającej umożliwia pochłonięcie energii i w tym wymaganej wytrzymałości na obciążenie dynamiczne siatki.

W przypadku nieszczęśliwego wypadku, stosowanie małych siatek nie zgodnych z normą PN EN 1263 może wpływać na niekorzystną ocenę prawną.

Końcowe wnioski

Zabezpieczenie świetlików za pomocą balustrad systemowych VECTACO® to jedyne certyfikowane rozwiązanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przy stosowaniu balustrad VECTACO® mamy pewność iż nasz dach spełnia wymagania obowiązujących przepisów. Bardzo łatwy montaż pozwala oszczędzać koszt montażu wykonując go we własnym zakresie. Jako środek ochrony zbiorowej daje pracodawcy 100% pewności, iż bezpieczeństwo na dachu jest zapewnione.

Jeżeli chcą Państwo przeczytać więcej o zabezpieczeniu dachu za pomocą środków ochrony zbiorowej, zalecamy przeczytać nasz przewodnik. Można oszczędzić bardzo dużo pieniędzy podczas całego okresu eksploatacji obiektu budowlanego.

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

SYSTEMY POWIĄZANE