Zabezpieczenie prac żelbetowych MARCELINO
Home » Punkty kotwiczące » Zabezpieczenie prac żelbetowych MARCELINO
Zabezpieczenie prac żelbetowych za pomocą strukturalnego punktu kotwiczącego AEM-04 + pozioma taśma kotwicząca (LBHT-2) od hiszpańskiego producenta MARCELINO, stanowi tanią alternatywę na popularny w Polsce system anty upadkowy ALSIPERCHA. Rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie prac żelbetowych wykonanych na wysokości, a mianowicie asekurację pracowników podczas wykonywania deskowania stropów oraz innych prac szalunkowych, w których istnieje zagrożenie upadku z wysokości. Poniżej przedstawimy Państwu bardzo szczegółową analizę coraz bardziej popularnego w Polsce systemu MARCELINO.
Jak działa system MARCELINO – zabezpieczenie prac żelbetowych
W momencie kiedy beton jest wylany, przed jego utwardzeniem, umieszczamy w betonie kasetki plastikowe tam gdzie należy zabezpieczyć prace szalunkowe. Jest to element stracony ale stanowi najtańsze rozwiązanie na umocowanie słupków AEM-04. Jest to najczęściej wybierana opcja zamocowania przez większość klientów. Po zakończeniu pracy, zalewamy otwór z kasetką betonem. Górna część kasetki pozostaje na wierzchu. Kiedy jest wykonywana posadzka jest to element który nie przeszkadza. Istnieje również możliwość stworzenia otworów w betonie dopasowanych do słupka stalowego za pomocą plakietek MLD-04.
Zakotwimy wtedy stalowe słupki w stworzonych wcześniej gniazdach. Następnie mocujemy do słupków taśmy kotwiczące LBHT-2.12 tak aby stworzyć prostokątne lub kwadratowe strefy bezpieczeństwa. Dozwolona odległość pomiędzy słupkami AEM-04 jest od 3m do 12 m. Użytkownicy systemu stosują urządzenie samohamowne 2,5m lub 3,5m i poruszają się wtedy bezpiecznie wzdłuż taśmy bezpieczeństwa znajdującej się powyżej ich głowy.
Do systemu MARCELINO można zabezpieczyć 1 użytkownika jednocześnie na każdą taśmę kotwiczącą. Natomiast system pozwala na pracę dwóch użytkowników jednocześnie na jednej taśmie kotwiczącej w środkowych odcinkach w razie podłączenia odcinków.
W standardowy skład jednego kompletu systemu MARCELINO wchodzi:
- 2 strukturalne punkty kotwiczące AEM-04: jest to słupek stalowy 60x40mm o 2m wysokości. W górnym końcu słupka znajduje się podwójny uchwyt do zakotwienia taśmy LBHT-2
- 1 pozioma taśma kotwicząca o długości 12 m (LBHT-2.12)
- 1 urządzenie samohamowne o dł. 2,5m lub 3,5m
- 2 karabinki ocynkowane 25KN na każdą taśmę kotwiczącą
- kasetki plastikowe (BKPL-04) umieszczone w betonie po jego wylaniu. Inne zakotwienia również dostępne.
System MARCELINO można zamocować nawet na strukturach stalowych dzięki specjalnie zaprojektowanym blaszkom PM-01 zmontowanym zaciskowo do wytrzymałych struktur.
Zalety naszego systemu do zabezpieczenia prac szalunkowych w porównaniu z ALSIPERCHA
- lekkość systemu, pozwala iż wszystkie czynności montażowe można wykonać ręcznie bez konieczności użycia dźwigu. Po zakończeniu pracy na jednej kondygnacji można ręcznie przenosić system do wyższej kondygnacji.
- kompleksowo certyfikowany zgodnie z normą PN EN 795
- więcej osób na raz zabezpieczonych na obszarach niebezpiecznych
- bardziej ekonomiczne rozwiązanie
- znakomicie przyspiesza prace szalunkowe. Dzięki lekkości systemu można bardzo szybko przeniesić do następnego obszaru pracy.
Podstawa prawna – norma PN EN 795
System MARCELINO został kompleksowo certyfikowany zgodnie z normą PN EN 795. Dzięki temu, producent wystawia deklarację zgodności na cały system zabezpieczenia prac żelbetowych jako zgodny z normą PN EN 795. Warunkiem certyfikowania systemu jest użytkowanie wszystkich elementów w składzie systemu stosowanych podczas przeprowadzonych badań.
Końcowe wnioski
System MARCELINO ma na celu zabezpieczenie prac żelbetowych wykonanych na wysokości, a mianowicie asekurację pracowników podczas wykonywania deskowania stropów oraz innych prac szalunkowych. W porównaniu do ALSIPERCHA jest to system tani, który pozwala znakomicie przyspieszyć prace żelbetowe. Lekkość systemu, pozwala iż wszystkie czynności montażowe można wykonać ręcznie bez konieczności użycia dźwigu.
Jeżeli chcą Państwo poczytać więcej o punktach kotwiczących certyfikowanych zgodnie z normą PN EN 795 , proszę przeczytać nasz przewodnik.