Siatki bezpieczeństwa typu V

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

Siatki bezpieczeństwa PN EN 1263 typu V spełniają podobne zadania jak siatki typu T. Są one głównie wykorzystywane do zabezpieczenia podczas pracy zbrojenia i deskowania na najwyższych kondygnacjach. Tam gdzie nie można jeszcze zainstalować balustrady. Natomiast, w porównaniu z siatkami typu T, siatki asekuracyjne typu V stanowią o wiele tańsze rozwiązanie łatwiejsze do stosowania w skomplikowanych obiektach.

Na czym polegają siatki asekuracyjne typu V

Zgodnie z normą PN EN 1263, są to „siatki bezpieczeństwa zamocowane do elementów utrzymujących typu wysięgnikowego”.  Wspornik ruchomy to nasz system asekuracyjny certyfikowany zgodnie z normą jako EN 1263 typu V.

Wspornik ruchomy składa się z:

  • kasetki plastikowej umieszczonej w betonie podczas jego wylewania
  • wsporników stalowych dwuczęściowych
  • siatek asekuracyjnych typu V*
  • zakotwienia dolnego brzegu siatek   
  • liny łączącej oraz wiążącej

*można doszyć do siatki bezpieczeństwa typu V siatkę przeciwpyłową tak aby zabezpieczyć dodatkowo przed spadkiem przedmiotów.

Jak działa wspornik ruchomy PN EN 1263 V?

Podczas wylewania betonu umieszczamy kasetki plastikowe w betonie. Stanowią one podstawę dla wsporników stalowych dwuczęściowych do których są podwieszone siatki asekuracyjne typu V. Dzięki możliwości dowolnego ustawienia kąta wspornika, siatki bezpieczeństwa typu V znajdują się tak blisko górnej krawędzi jak sobie życzymy. Tworzymy w ten sposób rodzaj „klatki” na wyższej kondygnacji która zapewnia bezpieczeństwo pracownikom. Strefa niebezpieczeństwa jest wtedy całkowicie zamknięta.   

Zalety siatki bezpieczeństwa typu V – wspornik ruchomy

  • siatka bezpieczeństwa typu V znajduje się po wewnętrznej stronie wspornika.  Dzięki możliwości dowolnego ustawienia kąta wspornika, siatka może być tak blisko górnej krawędzi jak sobie życzymy. Tworzymy rodzaj „klatki” na wyższej kondygnacji która zamyka całkowicie strefa niebezpieczeństwo.
  • w przeciwieństwie do innych systemów nie ma potrzeby stosowania dźwigu do montażu siatek co ułatwia cały proces montażu i oszczędza bardzo dużo czasu.
  • dzięki temu iż siatka bezpieczeństwa typu V znajduje się po wewnętrznej stronie wspornika wiatr nie stanowi żadnego zagrożenia. Przy innych systemach, kiedy prędkość wiatru jest duża, siatki bezpieczeństwa zachowują się jak flaga tworząc bardzo niebezpieczne sytuacje.
  • w przypadku zabezpieczenia skomplikowanych obiektów, wspornik ruchomy to jedynie system pozwalający zabezpieczyć krawędzie. Możliwość ustawienia kąta wspornika znakomicie się sprawdza.

Niebezpieczeństwo jakie stanowią siatki typu „szubienica” (Gallow)

Przy siatkach typu „szubienica”, siatki bezpieczeństwa typu V są oddalone od krawężnika budynku prawie 3 metry. Stworzy się w ten sposób otwór pomiędzy krawędzią budynku a siatką asekuracyjną typu V. Jest to system niebezpieczny i były wypadki w ostatnich latach. Trzeba przyznać, iż nie są to wypadki śmiertelne. Natomiast, biorąc pod uwagę, iż wysokość spadku to 4-6m, można sobie wyobrazić jakie są skutki dla pracownika po takim wypadku.

Końcowe wnioski

Wspornik ruchomy to bardzo zawansowany system certyfikowany jako siatki bezpieczeństwa typu V. Dzięki możliwości dowolnego ustawienia kąta wspornika, system pozwala stworzyć rodzaj „klatki” na wyższej kondygnacji która zamyka całkowicie strefę niebezpieczeństwa.

Jeżeli chcesz czytać więcej o siatkach asekuracyjnych EN 1263 jak i o siatkach poza zakresem normy, przeczytaj nasz przewodnik.

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

SYSTEMY POWIĄZANE