Siatki bezpieczeństwa typu T

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

Siatki bezpieczeństwa PN EN 1263 typu T to konsole stalowe z siatkami montowanymi poziomie wokół krawędzi do zabezpieczenia. Wykorzystujemy je głównie do zabezpieczenia podczas pracy zbrojenia i deskowania na najwyższych kondygnacjach, tam gdzie nie można jeszcze zainstalować balustrady. Jest to drogi system asekuracyjny ale jest powszechnie stosowany w budownictwie.

Na czym polegają siatki asekuracyjne typu T

Siatki bezpieczeństwa typu T mocujemy do poziomych wsporników metalowych zamocowanych następnie do stropu lub elewacji która się znajduje na niższej kondygnacji poziomu pracy. Czyli tam gdzie beton uzyskał już wystarczającą wytrzymałość. Utworzymy w ten sposób „konsola” zabezpieczająca pracowników przed upadkiem podczas pracy przy krawędziach budynków.

Siatki asekuracyjne typu T powstrzymują upadek nawet z wysokości do 6 m. Można zabezpieczyć w ten sposób nawet 2 kondygnacje jednocześnie. Należy jednak pamiętać, iż siatka bezpieczeństwa powinna być zawsze umieszczona jak najwyżej poziomu pracy tak aby minimalizować nie tylko skutki, lecz również długość spadania.

Podstawa prawna – norma europejska PN EN 1263

Siatki typu T powinny spełniać wszystkie wymagania objęte w normie EN 1263-1. Badania wytrzymałości wskazanej w normie do tego typu systemu asekuracyjnego są bardzo wymagające. Dlatego, zalecamy zawsze kupować siatki asekuracyjne typu T certyfikowane przez niezależną jednostkę notyfikowaną. W ten sposób mamy pewność, iż system spełnia wymaganie normy.

Siatki bezpieczeństwa typu T z AITANA SAFETY zostały certyfikowane zgodnie z normą EN 1263-1 w AIDICO (Hiszpański Instytut Technologii Budowlanej). Badania wytrzymałości siatki asekuracyjne typu T polegają na dwukrotnym zrzuceniu kulą stalową o wadze 100 kg z wysokości 7 metrów.

Zalety siatki bezpieczeństwa typu T z AITANA SAFETY

  • zaprojektowaliśmy tak aby mogły wytrzymać trudne warunki na budowie przez wiele lat. Stosowaliśmy do tego profile stalowe galwanizowane oraz blacha stalowa od 6mm do 8mm grubości.
  • jako jedyni na rynku oferujemy siatki bezpieczeństwa typu T certyfikowane przez niezależną jednostkę akredytowaną przez Unię Europejską. Nasze siatki bezpieczeństwa typu T pozytywnie zdały badania wytrzymałości zgodnie z normą PN EN 1263-1 przeprowadzoną w AIDICO (Hiszpański Instytut Technologii Budowlanej).  AIDICO to jednostka certyfikowana przez Unię Europejską akredytowana na przeprowadzenie badań w zakresie systemów bezpieczeństwa w budownictwie – ENAC 25/C-PR226.
  • nasze stalowe konsole są wyposażone w siatkę bezpieczeństwa o oczkach 60mm. Jest to o wiele pewniejsze rozwiązanie niż stosowane przy innych producentach siatek o oczkach 100mm. Zaprojektowaliśmy nasze siatki w ten sposób, iż w razie upadku, część energii pochłania siatki a część konstrukcję utrzymującą.
  • system pozwala na wygięcie konsoli w celu ułatwienia pracy dźwigów lub innych urządzeń oraz szybki montaż i przenoszenie do wyższej kondygnacji.

Końcowe wnioski

Siatki bezpieczeństwa typu T stanowią bardzo skuteczne rozwiązanie do zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Jest to rodzaj konsoli stalowej z siatkami montowanymi poziomie wokół krawędzi do zabezpieczenia. Jego stosowanie jest bardzo uzależnione od kształtu budynku. Jak w przypadku siatki typu V, stosujemy je głównie do zabezpieczenia podczas pracy zbrojenia i deskowania na najwyższych kondygnacjach. Mimo tego, iż jest to bardzo drogi system asekuracyjny, są one powszechnie stosowane w budownictwie w Polsce.

Jeżeli chcesz czytać więcej o siatkach asekuracyjnych EN 1263 jak i o siatkach poza zakresem normy, przeczytaj nasz przewodnik.

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

SYSTEMY POWIĄZANE