Barierki wolnostojace

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

Barierki wolnostojące to idealne rozwiązanie kiedy nie chcemy poruszać poszycia dachowego. Gumowe podkładki zapewniają całkowitą szczelność dachu. Balustrady wolnostojące VECTACO® zabezpieczają dachy o kącie nachylenia nawet do 15˚. Jako środek ochrony zbiorowej stanowi najbardziej skuteczną ochronę przed upadkiem z dachu. Wyklucza całkowicie decyzję pracownika pracującego na wysokości co do zabezpieczenia się lub nie. System modułowy gwarantuje bardzo szybki montaż.

Zastosowanie barierki wolnostojącej

Balustrady z przeciwwagą VECTACO® stosujemy na dachach dostępnych wyłącznie dla celów technicznych. Jest to idealne rozwiązanie kiedy nie ma możliwości zakotwienia balustrad bezpośrednio do poszycia dachu lub do ścianki attykowej. Gumowe podkładki zapewniają całkowitą szczelność dachu.

Największym atutem naszych barierek wolnostojących to łatwy sposób montażu, który pozwala samodzielne wykonać montaż większości naszym klientom. Nasz dział techniczny doradza klientom jak wykonać montaż aby był on zgodny z normą PN EN 14122-3. Plastikowe obciążniki posiadają ergonomiczne rączki pozwalające na łatwe przenoszenie. Możemy w ten sposób zabezpieczyć dachy w bardzo krótkim czasie. Pozwala to oszczędzać czas i koszt montażu.

Zalety barierki samonośnej

  • pracodawca ma 100% pewności, iż bezpieczeństwo na dachu jest zawsze zagwarantowane niezależnie od podejścia pracownika. Pasywny system asekuracji (ŚOZ).
  • brak kosztów utrzymania systemu asekuracyjnego. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów linowych EN 795, barierki samonośne stanowią jednorazową inwestycję, która nie wymaga ani rocznych przeglądów ani szkolenia użytkowników dachu.
  • firmy obsługujące urządzenia lub wykonujące prace na dachu jak i pracownicy na dachu, nie muszą posiadać dodatkowych uprawnień do pracy na wysokości. Barierki samonośne VECTACO® stanowią element konstrukcyjny obiektu budowlanego.
  • gumowe podkładki zapewniają całkowitą szczelność dachu. Brak poruszenia poszycia dachowego
  • krótki czas realizacji. Bardzo szybki montaż.

Barierki wolnostojące wykonane z aluminium

Dzięki balustradom aluminiowym VECTACO® unikamy wszelkich kosztów utrzymania jakie powstają przy stosowaniu balustrad stalowych. Możliwość wykończenia barierki z przeciwwagą z aluminium anodowanego, termo-lakierowane jak i dopasowane do dowolnego koloru RAL (na zamówienie).

Termolakierowanie (lakierowanie proszkowe) to proces, który zapewnia odpowiednie zabezpieczenie powłoki balustrad aluminiowych. Jest to zalecane przez producenta w przypadku, kiedy balustrada jest zainstalowana w środowiskach silnie korozyjnych, narażonych na działanie substancji chemicznych, miejscach zanieczyszczonych lub w pobliżu morza.

W zależności od potrzeb możemy zainstalować standardowy słupek prosty lub słupek wygięty. Wygięty słupek jest głównie przeznaczony do sytuacji, gdzie inwestor nie chce aby balustrada była widoczna z dołu budynku. Również w niektórych sytuacjach może być przydatne stosować system do składania balustradjak na przykład:

  • w miejscach gdzie konieczne jest złożenie balustrady do wykonania poszczególnych czynności
  • aby zachować estetykę budynku, pochylając się, aby zniknąć z zewnętrznego widoku budynku.

Podstawa prawna – norma europejska PN EN 14122-3

Dyrektywa 89/391/EWG, która określa zasady działania prewencyjnego, nadaje priorytet środkom ochrony zbiorowej (ŚOZ) przed środkami ochrony indywidualnej (ŚOI). Przepisy jasno określają, iż, systemy linowe jak i punkty kotwiczące PN EN 795 powinny być wyłącznie stosowane kiedy nie ma możliwości zastosowania środków ochrony zbiorowej takich jak barierki samonośne.

Barierki wolnostojące stanowią najbardziej skuteczną ochronę przed upadkiem z dachu. Jako pasywne systemy zabezpieczające przed upadkiem wykluczają decyzję pracownika co do zabezpieczenia się lub nie.  Bezpieczeństwo na dachu jest w ten sposób zawsze zagwarantowane niezależnie od podejścia użytkownika. Z punktu widzenia prawnego, stosowanie systemów linowych jak i punktów kotwiczących PN EN 795 może stanowić w wielu przypadkach nawet nadużycie przepisów BHP.

Wolnostojące balustrady VECTACO® są certyfikowane zgodnie z normą europejską PN-EN ISO 14122-3 z grudnia 2007 dotyczącą bezpieczeństwa maszyny – stałe środki dostępu do maszyn – część 3: schody, schody drabinowe i balustrady. Należy pamiętać, iż w przypadku braku ścianki attykowej lub oporu na krawędzi wyższej niż 10cm, norma europejska PN EN 14122-3 zobowiązuje do stosowania bortnicy.

Końcowe wnioski

Barierki wolnostojące to szybki sposób zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Bardzo łatwy montaż pozwala oszczędzać koszt montażu wykonując go we własnym zakresie. Jako środek ochrony zbiorowej daje pracodawcy 100% pewność, iż bezpieczeństwo na dachu jest zapewnione. Pozwala oszczędzać na kosztach związanych z eksploatacją budynku, które powstają przy użyciu systemów linowych PN EN 795. Jest to idealne rozwiązanie kiedy nie chcemy poruszać poszycia dachowego.

Dzięki szerokiej gamie balustrad systemowych VECTACO®, możemy zaproponować naszym klientom najlepszą opcję w zależności od specyfiki projektu. Proszę się z nami skontaktować, a wyślemy Państwa ofertę dopasowaną do potrzeb projektu.

Jeżeli chcą Państwo przeczytać więcej o zabezpieczeniu dachu za pomocą barierki dachowej, zachęcamy do przeczytania naszego przewodnika na ten temat.

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

DOSTĘPNY BARIERKI DACHOWE