Systemy asekuracyjne na dachach

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

Systemy asekuracyjne na dachach zostały zaprojektowane w ostatnich latach głównie na bazie systemów linowych oraz punktów kotwiczących PN EN 795. Z upływem czasu, wielkie koncerny zaczynały zdawać sobie sprawę, że to co tanie, wychodzi bardzo drogo na koniec. Duże koszty związane z rocznymi przeglądami oraz konieczność zapewnienia szkolenia dla użytkowników dachu, uderzyły co roku w koszty eksploatacji budynku. W związku z tym, koncepcja zabezpieczenia dachu za pomocą środków ochrony zbiorowej stała się coraz bardziej powszechna.

W niniejszym przewodniku przedstawimy Państwu jakie są możliwości ochrony przed upadkiem z dachu za pomocą środków ochrony zbiorowej.   

  • Zalety stosowania ŚOZ jako ochrona przed upadkiem z dachu
  • Podstawa prawna – środek ochrony zbiorowej (ŚOZ)
  • Systemy zabezpieczające przed upadkiem z dachu oparte na ŚOZ
    • balustrady systemowe
    • zabezpieczenie świetlików
    • wyznaczenie stref niebezpiecznych na dachu
    • drabiny ewakuacyjne PN EN 14122-3
    • pomosty dachowe

Zalety stosowania ŚOZ jako systemy asekuracyjne na dachach

Stosowanie systemu asekuracyjnego na dachach opartych na środkach ochrony zbiorowej (ŚOZ)  ma wiele zalet w porównaniu z użyciem środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Przede wszystkim:

  • podwyższa poziom bezpieczeństwa na budowie. Bezpieczna praca na wysokości nie zależy od podejścia pracownika. Wchodząc do strefy niebezpieczeństwa, pracownik nic nie musi zrobić aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.
  • swobodność ruchu na dachu bez ograniczenia liczby pracowników. To znacznie wpływa na szybkość oraz wydajność wykonywania prac na dachu.
  • bezpieczeństwo nie jest uzależnione od umiejętności użytkownika w zakresie zastosowania specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Firmy obsługujące urządzenia lub wykonujące prace na dachu jak i pracownicy na dachu, nie muszą posiadać dodatkowych uprawnień do pracy na wysokości.  Należy pamiętać, iż w razie upadku z wysokości, pracodawca jest zobowiązany udowodnić, iż pracownik był odpowiednio przeszkolony, posiadał wymagane certyfikaty oraz badania okresowe, itp.
  • brak stworzenia procedur przez służby BHP. Chodzi o procedury związane z kontrolą sprzętu oraz szkoleń osób dostających się na dach obiektu. Systemy asekuracyjne na dachach za pomocą ŚOZ stanowią element konstrukcyjny obiektu budowlanego.
  • brak kosztów utrzymania. Jednorazowa inwestycja. Rozwiązanie zagrożenia „raz na zawsze”.

Podstawa prawna – środek ochrony zbiorowej (ŚOZ)

Systemy asekuracyjne na dachach za pomocą ŚOZ stanowią najbardziej skuteczną ochronę przed upadkiem z dachu. Jako pasywne systemy zabezpieczające przed upadkiem wykluczają decyzję pracownika co do zabezpieczenia się lub nie. Bezpieczeństwo na dachach jest w ten sposób zawsze zagwarantowane niezależnie od podejścia pracownika.

Dyrektywa 89/391/EWG, która określa zasady działania prewencyjnego, nadaje priorytet ŚOZ przed środkami ochrony indywidualnej (ŚOI). Przepisy jasno określają, iż, systemy linowe jak i punkty kotwiczące PN EN 795 powinny być wyłącznie stosowane kiedy nie ma możliwości zastosowania środków ochrony zbiorowej takich jak barierki dachowe lub siatki bezpieczeństwa.  

Na dodatek, w przypadku stosowania systemów linowych EN 795, bezpieczeństwo zależy od umiejętności użytkownika w zakresie zastosowania specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Proszę pamiętać, iż w razie upadku z wysokości, pracodawca musi udowodnić, iż pracownik był odpowiednio przeszkolony, posiadał wymagane certyfikaty oraz badania okresowe, itp.

Systemy zabezpieczające przed upadkiem z dachu oparte na ŚOZ

Przedstawimy Państwu poniżej systemy asekuracyjne na dachach, które zabezpieczają strefę niebezpieczeństwa niezależnie od działania pracownika. Jest to ochrona przed upadkiem z dachu oparta na ŚOZ (pasywne systemy asekuracyjne).

Barierki dachowe certyfikowane zgodnie z PN EN 14122-3

Jest to coraz bardziej powszechne rozwiązanie do zabezpieczenia krawędzi dachów. Barierki dachowe pozwalają całkowicie zamknąć obszar niebezpieczeństwa. Szeroki wybór zakotwienia pozwala zabezpieczyć każdy rodzaj dachu. System modułowy umożliwia szybki oraz łatwy montaż balustrady minimalizując w ten sposób koszty oraz czas montażu. Są to balustrady z aluminium, które gwarantują wieloletnie użytkowanie beż żadnego specjalnego utrzymania i przeglądów okresowych.

barierki wolnostojące

Zabezpieczenie świetlików oraz klap dymowych

Należy pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami, tylko można stosować dwa rozwiązania do zabezpieczenia świetlików:

zabezpieczenie-swietlikow
zabezpieczenie-klap-dymowych-kratkami

Norma PN EN 1263 nie uwzględnia stosowania siatek bezpieczeństwa w przypadku małych otworów takich jak świetliki. W związku z powyższym, urządzenie certyfikowane na podstawie normy PN EN 1263 (siatki bezpieczeństwa) nie mają stosowania w przypadku świetlików oraz klap dymowych. Możesz czytać więcej na ten temat tutaj.

Wyznaczenie stref niebezpiecznych na dachu

W przypadku konieczności tymczasowego lub stałego ogrodzenia obszarów niebezpiecznych lub wyznaczenia dróg komunikacyjnych na dachach, barierki odgradzające przenośne stanowią bardzo efektywną ochronę przed upadkiem z dachu.

balustrady-odgradzajace-dach

Drabiny ewakuacyjne PN EN 14122-3

Są one przeznaczone do bezpiecznego dostępu na dachu budynku. Są to drabiny aluminiowe lekkie które nie wymagające żadnej konserwacji.  Drabiny VECTALADDER® są jednymi z najszerszych drabin tego typu na rynku (60 cm szerokości). To gwarantuje optymalny komfort użytkowników oraz umożliwia dostęp do dachu z materiałami.

Drabiny-ewakuacyjne-pionowe

Pomosty dachowe PN EN 14122-3

Systemy asekuracyjne na dachach muszą również zabezpieczyć dostęp autoryzowanego personelu do instalacji na dachu. Często są to dachy lekkie oraz śliskie gdzie należy pokonać attyki oraz przeszkody. Pomosty dachowe oraz przejściowe certyfikowane zgodnie z normą PN EN 14122-3  zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się po dachu. Pomosty z aluminium gwarantują wieloletnie użytkowanie beż żadnego specjalnego utrzymania. Jest to  urządzenie lekkie i nie wymagające żadnej konserwacji.

pomost-przejsciowe

Końcowe wnioski

Nie warto oszczędzać pieniędzy montując systemy liniowe PN EN 795 jako ochrona przed upadkiem z dachu. Koszty związane z utrzymaniem, szkoleniem oraz wynajmem firm alpinistycznych do obsługi systemów linowych podczas eksploatacji budynku są ogromne. Z drugiej strony, są to systemy które pozostawiają decyzję co do zabezpieczenia się lub nie w rękach pracownika. Systemy asekuracyjne na dachach za pomocą ŚOZ zapewniają bezpieczeństwo i wychodzą o wiele taniej podczas eksploatacji obiektu budowlanego.  

Jeżeli chcesz czytać aktualne informacje o systemach asekuracyjnych do zabezpieczenia dachu, przeczytaj nasze wpisy na ten temat tutaj.

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp