Punkt zaczepowy do płyt warstwowych

punkt-zaczepowy-do-plyt-warstwowych

UDOSTĘPNIJ TEN POST:

Twitter
Pin
Share
Email
WhatsApp

Punkt zaczepowy do płyt warstwowych SDW to urządzenie kotwiczące certyfikowane oraz przetestowane zgodnie z normą europejską PN EN 795: 2012 jako klasa A. Zaprojektowany do montażu na dachach krytych blachą lub z płyt warstwowych, zapewnia jednoczesną ochronę nawet do trzech użytkowników . Do podstawy urządzenia zamocowany jest punkt zaczepowy ze stali nierdzewnej który obraca się 360°.

Kiedy stosować punkt zaczepowy do płyt warstwowych SDW

Punkt kotwiczący SDW jest przeznaczony do podłączania sprzętu indywidualnej ochrony osób przed upadkiem, służącego do wykonywania prac na wysokości wymagających niewielkich przemieszczeń na dachach pokrytych blachą. Jest to zestaw składający się z płyty montażowej oraz punktu kotwiczącego obrotowego. Wszystkie elementy wykonane ze stali nierdzewnej co gwarantuje odpowiednią odporność na korozje systemu asekuracyjnego.

Punkt zaczepowy do płyt warstwowych SDW może być tylko zamontowany na dachach gdzie szerokość żeber usztywniających blachę trapezową wynosi od 183 do 333 mm. Grubość blachy musi wynosić co najmniej 0,55mm. Montaż do blachy dachowej możliwy jest dzięki dostarczonym przez producenta nitom z uszczelką EPDM (16 szt.) Specjalnie zaprojektowane śrubowanie gwarantuje idealną szczelność poszycia dachowego.

Podstawa prawna – norma PN EN 795

Punkt zaczepowy do płyt warstwowych SDW został zbadany i certyfikowany zgodnie z normą europejską PN EN 795: 2012 jako punkty kotwiczący klasy A. 

Dyrektywa 89/391/EWG, która określa zasady działania prewencyjnego, nadaje priorytet środkom ochrony zbiorowej (ŚOZ) przed środkami ochrony indywidualnej (ŚOI). Przepisy jasno określają, iż, punkty kotwiczące PN EN 795 powinny być wyłącznie stosowane kiedy nie ma możliwości zastosowania środków ochrony zbiorowej takich jak np. barierki dachowe lub siatki bezpieczeństwa.

Podejście prawne jest bardzo proste. W przypadku systemów linowych EN 795, bezpieczeństwo jest uzależnione od decyzji oraz umiejętności użytkownika w zakresie zastosowania specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. W przypadku ŚOZ, żadne działanie użytkownika nie jest wymagane. Dlatego przepisy prawne nadają priorytet tego typu systemom asekuracyjnym.

Jeżeli chcą Państwo poczytać więcej o punktach kotwiczących certyfikowanych zgodnie z normą PN EN 795 , proszę przeczytać nasz przewodnik.

Najnowsze wpisy

ochrona-krawedzi-mostow

Siatki ochronne

Siatki ochronne to ogólne określenie stosowane głównie do siatek wyprodukowanych z poliamidu lub z polipropylenu o podwyższonej wytrzymałości. W zależności

Czytaj więcej »
AITANA SAFETY

AITANA SAFETY

AITANA SAFETY rozpoczęła ponad 10 lat temu swoją działalność w zakresie zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości. Od początku naszej działalności promujemy w Polsce stosowanie systemów ochrony zbiorowej. Dzięki własnemu działowi inżynierii projektujemy, dostarczamy oraz montujemy najnowocześniejsze rozwiązania zapewniające bezpieczna praca na wysokości.