Siatki ochronne to ogólne określenie stosowane głównie do siatek wyprodukowanych z poliamidu lub z polipropylenu o podwyższonej wytrzymałości. W zależności od obszarów użytkowania oraz parametrów technicznych tego typu siatki nazywane są: siatkami sportowymi, siatkami budowlanymi, siatkami przemysłowymi czy siatkami zabezpieczającymi. Siatki ochronne są produkowane według podanych wymiarów oraz stosowane są linki i oczka w zależności od potrzeb klienta lub w zależności od sposobu oraz miejsca użytkowania.
Pod względem stosowanego materiału do produkcji siatki ochronne, możemy znaleźć siatki wyprodukowane z:
- poliamidu: jego największą zaletą jest to, iż jest to bardzo wytrzymały materiał. Równocześnie dzięki jego elastyczności bardzo łagodnie pochłania uderzenie. Są to siatki węzłowe.
- polipropylenu o podwyższonej wytrzymałości: tego typu włókna posiadają jako najważniejszą zaletę to, iż nie wchłaniają wody co jest istotne w krajach o dużej ilości opadów. Jest to tworzywo bardzo odporne na promieniowanie UV oraz niskie a także wysokie temperatury. Oprócz tego, jego ciężar właściwy jest bardzo niski co powoduje, iż siatki ochronne produkowane z tego materiału są lżejsze niż siatki produkowane z poliamidów. Dodatkowo, w porównaniu do siatek produkowanych z poliamidów okres użytkowania jest dłuższy. Są to siatki bezwęzłowe co powoduje, iż są to siatki mocniejsze, bardziej trwałe i odporne na rozerwanie.
W zależności od sposobu oraz miejsca użytkowania siatki ochronne, mamy:
- siatki ochronne dla przemysłu: stosowane głównie przed spadkiem przedmiotów z wysokości na obiektach przemysłowych. Jako przykład swojej funkcjonalności, w przypadku magazynów logistycznych składanych z wysokich regałów, siatki magazynowe stanowią najlepsze zabezpieczenie i dla składanych towarów jak również dla pracowników.
- Siatki ochronne do przewozu towarów: są to siatki zabezpieczające towary podczas transportu zarówno lądowego (drogowy oraz kolejowy) jak i transportu lotniczego (samoloty oraz helikoptery). Są one coraz bardziej popularne dzięki swojej wytrzymałości oraz bardzo łatwemu montażowi. W zależności od warunków użytkowania oraz rodzaju przewożonego ładunku są przygotowane na życzenie klienta według podanych wymiarów.
- siatki rybackie
- siatki ochronne do rolnictwa: są to siatki zabezpieczające przed niszczeniem upraw przez szpaki i inne gatunki ptactwa.
- siatki sportowe: używane w szkołach, obiektach sportowo- publicznych, rezydencjach prywatnych oraz profesjonalnych klubach sportowych. Dostępne w różnych kolorach, węzłowe lub bezwęzłowe. Są one bardzo wytrzymałe, szczególnie na trudne warunki atmosferyczne.
- Siatki piłkochwytne na ogrodzenia boisk, pól golfowych oraz zjazdów narciarskich.
- Siatki budowlane: stosowane do zabezpieczenia przed spadkiem z wysokości zarówno osób jak i przedmiotów. Siatki ochronne budowlane są certyfikowane zgodnie z normą europejską PN EN 1263. Norma określa wymaganie związane z ich produkcją, metody badań pozwalające na certyfikowanie siatek oraz sposób montażu. W normie EN 1263 są objęte cztery systemy asekuracyjne na podstawie siatek bezpieczeństwa.
Jeżeli chcecie Państwu dowiedzieć się więcej na temat siatki ochronne, zachęcamy do przeczytania naszego przewodnika.